+34 935 543 000  | 


Extraescolars curs 2017-18Extraescolars 2017-18

A les activitats extraescolars de robòtica I i II del curs passat vam treballar el projecte de les màquines de Leonardo da vinci. Els més grans, els de robòtica III van desenvolupar projectes relacionats amb els global goals, utilitzant Mindstorms.

En el primer cas, intentàvem que els nens aprenguessin a mecanitzar i ser conscients que els invents de Leonardo da vinci no tenien motors. Però gràcies als mecanismes d'engranatges que havíem treballat prèviament a classe, podien funcionar. Aprenien a treballar en format projecte.

 

En el segon cas havien de construir robots amb Mindstorms, que ajudessin a aconseguir els diferents global goals de l'ONU. Havien de crear els seus invents a través de Design thinking.

La nostra metodologia es basa en el Design Thinking, una eina que últimament s'utilitza a les empreses, per fomentar la innovació de forma eficaç i exitosa. És una forma organitzada de resoldre problemes, centrada en el procés de disseny i deixant el producte final per l'últim procés de creació. Aquest procés permet que els membres dels equips treballin conjuntament i de forma multidisciplinars, ja que es necessiten diferents habilitats.
El primer pas a fer en Design Thinking, és fer recerca, investigar i descobrir, per poder conèixer molt bé de què va el tema. El següent pas és començar a dissenyar la màquina a través de dibuixos i de les llistes de materials. Un cop es té tot, es pot procedir a muntar. La part de prova i error és molt important per poder acabar trobant el muntatge final.

 

La nostra metodologia es basa en el Design Thinking, una eina que últimament s'utilitza a les empreses, per fomentar la innovació de forma eficaç i exitosa.

Tant el projecte de Leonardo Da vinci com el de Global Goals eren projectes amb reptes molt ambiciosos que van costar però van acabar sortint amb l'ajuda dels monitors de l'extraescolar de robòtica.
A més a més, durant el procés de creació els nostres alumnes col·laboraven de forma online amb els alumnes d'Ignite de les diferents escoles, juntament amb les escoles internacionals.

A més a més, durant el procés de creació els nostres alumnes col·laboraven de forma online amb els alumnes d'Ignite de les diferents escoles, juntament amb les escoles internacionals.

Durant l'últim més, un cop acabat el projecte i en algunes escoles, es va introduir la programació a drons i altres activitats més lúdiques com crear una lluita de jugadors de sumo. També es van crear màquines per dibuixar mandales, es va poder fer tant amb Mindstorms com amb les màquines simples i motoritzades de Lego.

Des d'Ignite diem adéu als nostres alumnes d'aquest any, després de tot un curs ens porten molts records, molts reptes realitzats i hem après moltes coses noves. Esperem que descansin durant l'estiu i que ens tornem a veure en el següent curs amb les piles recarregades. Nosaltres de moment no tanquem i ens preparem per al summer camp i per al curs següent.